Historie

Video nahrávka z povídání o historii kapely.

Když v roce 1920 zakládali první blučinští nadšenci místní dechovku, netušili, že jejich počin dosáhne naplnění v podobě 89 uměleckých sezón. Za celou tuto dlouhou dobu se v řadách „Blučiňáků“ vystřídala nespočetná řada výborných muzikantů, kteří se téměř po celou uměleckou dráhu rekrutovali z řad místních občanů.  Moravská dechová hudba „Blučiňáci“ nese název obce Blučina na Brněnsku, kde byla založena v roce 1920.  Blučina je malebná vesnička asi 20 km jižně od Brna. Nalézá se na úpatí kopce zvaném Výhon, který je posetý vinicemi a meruňkovými sady.

  historicke - Blučiňáci (normální)

Až donedávna byli členové kapely výhradně z Blučiny. Během posledních 8 let se Blučiňáci doplňovali o muzikanty i z nejbližšího okolí. V kapele jsou teď muzikanti i z okolních Opatovic, Rajhradic, Rajhradu, Nosislavi, Velkých Němčic, Šitbořic a Židlochovic.  

 historicke - Blučiňáci (normální)

Zakladatelem kapely byli bratři Rudolf a František Kratochvílovi. Rudolf byl kapelníkem až do 60-let. Následovali Inocenc Fronc a Slávek Kratochvíl. Po něm převzal kapelnický post pan Bohuslav Špondr. 

 historicke - 1975 (normální) 

Ten ukončil své dlouholeté účinkování v kapele v roce 2000. Nadále s ním spolupracujeme, neboť i v současnosti je pan Špondr aktivní a vede dechovku ZUŠ Židlochovice, se kterou společně Blučiňáci i vystupují. Po panu Špondrovi se stal kapelníkem Vašek Šiller. V dnešní době je kapelník Oldřich Kahoun.

historicke - Babské hody (normální)historicke - Dožínky Rosice (normální)

Významným momentem a mezníkem se pro Blučiňáky stal rok 2003. Nikdy předtím se nenašlo v kapele dost vůle, chuti, sebevědomí či financí pro to, aby se natočil zvukový nosič. Teprve 3 roky trvající spolupráce s dnešním uměleckým vedoucím panem Radomilem Cílečkem, šéfdirigentem Posádkové hudby Brno, vyústila v březnu 2003 k natočení prvního zvukového nosiče Blučiňáků, který symbolicky nese jméno „Chasa z Blučiny.“  

květen 2003 - V poli (normální)

Největší zásluhu, kromě všech muzikantů, má na tomto CD Obec Blučina, která finančně podpořila tuto aktivitu na vydání CD. Na CD najdete i písničku blučinské rodačky a bývalé zpěvačky Blučiňáků paní Jiřiny Haňkové s názvem  Rodná dědina, kterou před pár lety natočila další blučinská kapela – Galánečka.

Kapela dlouhodobě spolupracuje s autory v regionu -s panem Ladislavem Hrdličkou z Rajhradu, s Pavlem Svobodou z Hustopeč a Antonínem Osičkou z Velkých Bílovic.